Köpa container i Malmö

Behöver du köpa container för förvaring, lager, byggprojekt eller återkommande transporter? Wicab säljer nya och begagnade containrar till företag och privatpersoner i Malmö och övriga Skåne. Vi har arbetat med containrar sedan 1989 och erbjuder flera storlekar och utföranden för olika typer av användning.

Du kan välja container efter hur mycket utrymme du behöver, hur den ska lastas och om den ska användas som förråd, transportcontainer eller anpassas för ett mer specifikt ändamål. Vi hjälper även till med leverans av din köpta container till Malmö.

Förrådscontainer från Wicab
Wicabs blueprint
Containers med Wicabs logga

Köp ny eller begagnad container i Malmö

För verksamheter med ett långvarigt behov av extra lager- eller förvaringsutrymme kan det vara mer ekonomiskt att köpa än att hyra. Du äger då containern och kan använda, flytta och anpassa den efter verksamhetens behov.

Hos Wicab kan du köpa både nytillverkade och begagnade containrar. Vad som passar bäst beror på användningen och vilka krav du ställer på skick och utförande.

En begagnad container är ofta ett bra alternativ för förvaring av material, maskiner, verktyg och utrustning där mindre kosmetiska skador inte påverkar funktionen. Ska containern användas under lång tid, placeras väl synligt eller byggas om kan en ny container vara ett bättre val.

Sjöfartscontainer och förrådscontainer i flera storlekar

Wicab erbjuder containrar för både förvaring och transport. I sortimentet finns bland annat sjöfartscontainrar, förrådscontainrar, miljöcontainrar och många andra typer av containers.

Typer av containers:

Våra containrar finns även i olika utföranden, exempelvis open side, open top, dubbeldörr och high cube. Valet påverkas bland annat av hur godset ska lastas och hur du behöver komma åt innehållet när containern står på plats.

Ring oss ifall ni har frågor om vårt utbud.

Leverans av container till Malmö

När du köper container till Malmö kan Wicab hjälpa till med leveransen till önskad adress. Ange leveransplats redan i offertförfrågan så att transporten kan planeras tillsammans med val av container.

Det är bra att i förväg kontrollera uppställningsytan och vägen fram till den plats där containern ska stå. En 20- eller 40-fotscontainer kräver mer utrymme både under leveransen och när containern väl är placerad.

Wicab har dessutom verksamhet på Transportgatan 6 i Helsingborg, vilket ger oss närvaro även i Skåne.

Wicab har arbetat med containrar sedan 1989

Wicab Container AB grundades 1989 med fokus på sjöfarts- och förrådscontainrar. I dag arbetar vi med ett bredare containersortiment samt uthyrning, försäljning, reparation och anpassning.

För dig som köper container innebär det att du kan få hjälp med både själva containern, tillbehör och praktiska frågor inför leveransen.

Namn

E-post

Företag

Skick

Containertyp

Storlek/namn

Antal

Övrig info

Jag godkänner...

Jag godkänner...

Anpassa containern efter verksamheten

Alla verksamheter har inte samma behov. Därför arbetar Wicab även med reparation, renovering och kundanpassning av containrar.

Du kan exempelvis komplettera containern med låsbom, hänglås, hyllsystem eller arbetsbänk. Behöver containern förändras mer omfattande kan vi även gå igenom möjligheterna att bygga om den efter användningsområdet.

Begär offert på container i Malmö

Berätta vad containern ska användas till, vilken storlek du behöver och om du söker en ny eller begagnad modell. Ange även leveransadress i Malmö samt eventuella önskemål om tillbehör eller anpassningar.